Wykształcenie poglądu cz. 1

By admin

Lipiec 29, 2017 O edukacji 1 Comment Tagi: nauka jazdy konnej, nauka jazdy na rolkach, nauka kaligrafii, nauka koncentracji, nauka kraula, nauka zegara

Zanim się rozpocznie właściwe działanie nauki, musi się rozwinąć w dziecku zdolność przyjmowania wrażeń świata zewnętrznego za pomocą zmysłów. Wszystko, co z tą sprawą stoi w związku, przyzwyczailiśmy się obejmować wyrazem pogląd. Wyraz ten pochodzi od pooglądać (obecnie spoglądać) t. j. patrzeć i dotyczy właściwie tylko wrażeń wzrokowych, przenosi się jednakże na wszystkie wrażenia zmysłowe, bo, chociaż te wrażenia dochodzą do umysłu za pomocą wszystkich organów zmysłowych, jednakże wrażenia wzrokowe są podstawą wszelkiego poznania zmysłowego. Wyraz pogląd, który pierwotnie znaczył tyle, co patrzenie lub spojrzenie, w znaczeniu dydaktycznym oznacza nie tylko czynność przyjmowania wrażeń, ale i zdolność do tego, a wreszcie skutek czynności przyjmowania t. j. wewnętrzny obraz spostrzeżonego przedmiotu, który się w umyśle wytwarza.

Dziecko, przyszedłszy na świat, żyje w pierwszym czasie wyłącznie życiem zwierzęcym. W pierwszym tygodniu bezustannie śpi, budząc się tylko do ssania, potem śpi trzy czwarte dnia.

 

Latest Comments
  1. Reklama