Nauka matematyki, filozofii i religii cz. 9

By admin

Październik 6, 2017 Matematyka, filozofia i religia 1 Comment Tagi: ćwiczenia nauka czytania, ćwiczenia nauka pisania, ćwiczenia nauka pływania, edukacja 1-3, edukacja 2 latka

Jeszcze jedna strona umysłowego życia wymaga wykształcenia tj. moralno-religijna. Do spełnienia tego zadania powołaną jest teologia czyli religia. Omawiamy ją na końcu przedmiotów podstawnych, nie jakobyśmy chcieli wyznaczyć jej pośledniejsze miejsce w hierarchii edukacyjnej, ale ponieważ zajmuje odrębne stanowisko wśród wszystkich innych przedmiotów i nie łączy się z nimi tak ściśle. Nas zajmuje na tym miejscu religia przede wszystkim jako przedmiot kształcenia.

Religia nazywa się pospolicie filozofią wielkich mas ludności, które w zaciętej walce o byt nie mają czasu ani sposobności za pomocą refleksji stworzyć potrzebną dla społeczeństwa moralność. Ale jest ona niezbędną również dla wyższych stanów, dla których życie bez wiary religijnej staje się puste i bezcelowe. Religia jest tak dalece potrzebą człowieka, że nawet Ernest Renan, który pismami swymi przyczynił się znacznie do usunięcia jej z serc swych rodaków, domagał się od państwa stworzenia nowego kościoła. Ponieważ filozofia nie daje zadowalającej odpowiedzi na wszystkie zagadnienia tyczące się naszego bytu, dlatego religia musi stawić swój bezwzględny rozkaz moralności. Po części stoi także na straży moralności państwo, ale jego cel jest zupełnie inny. Państwo ma na oku przede wszystkim dobro całości, podczas gdy religia bierze w opiekę jednostkę i w tym leży jej wielka siła.

 

Latest Comments
  1. Reklama