Nauka matematyki, filozofii i religii cz. 1

By admin

Październik 6, 2017 Matematyka, filozofia i religia 1 Comment Tagi: edukacja humanistyczna, edukacja humanitarna, edukacja i medycyna, edukacja informatyczna, edukacja inkluzyjna

Po nauce języków najzaszczytniejsze miejsce między przedmiotami podstawnymi zajmuje matematyka.

Tak więc w starożytności łączono naukę języków z nauką matematyki, z tą różnicą, że ze stanowiska pitagorejskiej mądrości matematyka zajmuje pierwsze miejsce przed językami. Platon, wróg literatury, idzie jeszcze dalej. W systemie nauk, na których się mają kształcić przyszli filozofowie, czyli przyszli sternicy społeczeństwa, wymienia arytmetykę, geometrię, stereometrię i astronomię, ale nie wymienia nauki języków, w końcu zaś swego życia występował przeciwko wszelkim sztukom, a zwłaszcza poezji, ponieważ twierdził, że jako sztuki naśladownicze nie naśladują absolutnej prawdy, lecz tylko zwodnicze objawy konkretnego życia, które już są naśladowaniem jedynie prawdziwych idei.

W zakresie wykształcenia wychowawczego matematyka jest bardzo ważną umiejętnością. Jako taka ma znaczenie materialne i formalne. Materialnie jest niezbędną propedeutyką dla wszystkich umiejętności zastosowanych, które mają związek z liczbą i przestrzenią, jak budownictwo, inżynieria, wojskowość, żegluga, agronomia, handel. Ale obejść się bez niej nie mogą wszystkie umiejętności niezastosowane, mające cel w sobie samych.

 

Latest Comments
  1. Reklama